Novac je neosporno važna komponenta naših života. Većina ljudi, kada razmišlja o svojoj budućnosti, želi imati stabilne prihode, finansijsku stabilnost ili čak finansijsku slobodu. Pitanje koje se postavlja je kako to postići?
Osobnim finansijama treba pristupiti sa strategijom, isto kao i svakom drugom važnom projektu. U osnovi strategije je svakako planiranje, koje podrazumijeva postavljanje jasnih ciljeva, šta tačno želimo, zbog čega tačno to želimo i da li je zaista realistično da to možemo postići. Ukoliko jeste, pristupa se izradi konkretnog akcionog plana.
Odredite svoje prioritete
Prvi korak u postavljanju finansijskih ciljeva je odrediti šta vam je zaista važno. Da li želite da uštedite da imate novca za hitne slučajeve ili imate na umu krupnije ciljeve kao kupovinu kuće, obrazovanje djece ili penziju? Lista prioriteta će vam pomoći da usmjerite svoje resurse na ono što je najvažnije za vas. Ovdje sebi postavite i pitanje koliko vam je zaista važan taj cilj i da li ste spremni na sve što je potrebno za postizanje tog cilja.
Postavite SMART ciljeve
Kada ste odredili šta su vam ciljevi, veoma važno je definisati detalje. Potrebno je jasno odrediti šta konkretno želimo i u kojem vremenskom periodu to mislimo ostvariti. Finansijski ciljevi trebaju biti specifični, mjerljivi, dostižni, relevantni i vremenski određeni (jednom riječju SMART). Na primjer, umjesto da kažete “Želim da štedim novac”, što je vrlo neodređeno, recite “Želim da uštedim 5.000 KM za hitni fond u narednih 12 mjeseci”. Ovakav cilj je jasan, omogućava praćenje napretka i samim time povećava šansu da ćete zaista ostvariti svoje namjere.
Napravite budžet
Budžet je osnovni alat za postizanje finansijskih ciljeva. Napravite detaljan plan svojih prihoda i rashoda, uključujući sve izvore prihoda i sve troškove. Pratite svoje troškove i identifikujte oblasti gdje možete smanjiti potrošnju kako biste više štedjeli. Nekada je dovoljno staviti naše prihode i rashode na papir, da bismo dobili bolju percepciju kako upravljamo svojim teško zarađenim novcem. Nekada nismo ni svjesni koliki dio budžeta nam otpada na nepotrebne sitnice i stvari kojih lako možemo da se odreknemo kako bismo napravili uštede.
Automatska štednja
Jedan od najboljih načina da osigurate dosljednu štednju je automatski prijenos novca na štedni račun. Postavite automatske uplate odmah nakon što primite platu, tako da štednja postane prioritet i ne zavisi od vaših trenutnih raspoloženja ili želja.
Praćenje i prilagođavanje
Redovno pratite svoj napredak prema postavljenim ciljevima. Ako vidite da zaostajete, prilagodite svoj budžet ili ciljeve. Fleksibilnost je ključna – životne okolnosti se mijenjaju, i važno je da vaši ciljevi i strategije budu prilagodljivi.
Razmotrite ulaganja
Štednja je važna, ali ulaganje može pomoći da vaš novac raste brže. Razmotrite različite opcije ulaganja, kao što su dionice, obveznice, investicioni fondovi ili nekretnine, u zavisnosti od vaše tolerancije na rizik i vremenskog horizonta ciljeva.
Potražite savjet stručnjaka
Ako se osjećate nesigurno u vezi sa postavljanjem i ostvarivanjem finansijskih ciljeva, potražite savjet od finansijskog savjetnika. Stručnjak vam može pomoći da napravite realističan plan i pružiti vam smjernice kako da najbolje iskoristite svoje resurse u ostvarenju svojih ciljeva. Pazite da to bude osoba od povjerenja i da ne postoje skrivene namjere iza savjetovanja. Ukoliko vam finansijski savjetnik predlaže investiranje u neke projekte s kojima ima poveznicu, zapitajte se u čijem interesi on zapravo radi.
Postavljanje i ostvarivanje finansijskih ciljeva zahtijeva planiranje, disciplinu i dosljednost. Prateći ove korake, možete bolje upravljati svojim finansijama i postići dugoročnu stabilnost i sigurnost. Svaki korak naprijed, ma koliko mali bio, vodi vas bliže ostvarenju vaših ciljeva.
Izvor:
https://www.addiko.hr/financijska-pismenost/postavite-financijske-ciljeve-tako-da-se-i-ostvare/
https://www.stedopis.hr/financijski-ciljevi-iz-namjere-u-djela/
https://faroakademija.hr/kako-postaviti-financijski-cilj/