Written by 9:50 pm Aktuelno, Osobni razvoj

Emocionalna inteligencija za bolji život

Pojam inteligencije dugo vremena se vezao isključivo za matematičko-logičko rezonovanje, ali sa napretkom nauke, utvrđeno je da postoji niz drugih vrsta inteligencije. Jedna od njih jeste i emocionalna inteligencija (EI), a njene osnovne koncepte je utvrdio američki psiholog Daniel Goleman u knjizi “Emocionalna inteligencija”. Goleman tvrdi da osim intelektualnih sposobnosti, emocionalne sposobnosti i međuljudski odnosi igraju ključnu ulogu u ličnom razvoju i uspjehu svakog čovjeka.

Sa današnjim ubrzanim tempom života, često i značajnom izlaganju stresnim situacijama emocionalna inteligencija postaje sve važnija. Emocionalna inteligencija se odnosi na sposobnost prepoznavanja, razumijevanja i upravljanja vlastitim emocijama, kao i emocijama drugih. Dobra vijest je da za razliku od drugih, fiksnih vrsta inteligencije emocionalna inteligencija može da se poboljša. Razvijanjem emocijalne inteligencije možemo značajno unaprijediti naše međuljudske odnose, povećati svoju produktivnost i općenito poboljšati kvalitet života.

Postoji pet ključnih aspekata koji mogu značajno unaprijediti i razviti našu emocionalnu inteligenciju: samosvijest, samoregulacija, motivacija, empatija i socijalne vještine.

Povećana samosvijest pomaže da bolje razumijemo svoje reakcije i emocinalne okidače, dok samoregulacija omogućava da uspješnije kontroliramo svoje emocionalne odgovore te se jednostavnije prilagodimo različitim situacijama. Motivacija nas vodi ka ostvarenju naših ciljeve i prevazilaženju izazova, dok empatija omogućava dublje razumijevanje emocija i stanja drugih, kao i povezivanje s drugima oko nas. Socijalne vještine nam olakšavaju izgradnju i održavanje zdravih i produktivnih odnosa.

Samosvijest

Samosvijest je temelj emocionalne inteligencije. To je sposobnost prepoznavanja i razumijevanja vlastitih emocija u trenutku kad se javljaju. Za razvijanje samosvijesti preporučuje se sljedeće: Refleksija i vođenje dnevnika emocija. Bilježite svoje osjećaje i događaje koji su ih izazvali i pokušajte reflektirati svoje stanje u situacijama. Prakticiranjem ovakvih metoda identificiramo obrasce u našim emocionalnim reakcijama. Odvojite vrijeme za razmišljanje o svojim emocijama i ponašanjima. Postavljajte sebi pitanja „Zašto se ovako osjećam?“ i „Kako moje emocije utiču na moje odluke?“ i razmišljate o odgovorima. Pronalazak odgovora na ova i ovakva  pitanja razvija vašu samosvijest.

Samoregulacija

Samoregulacija podrazumijeva sposobnost upravljanja vlastitim emocijama, posebno u stresnim situacijama. Ključne strategije koje možemo svaki dan primjenjivati su: tehnike disanja,  meditacija, te i pozitivno samoobraćenje. Ukoliko ovo svakodnevno primjenjujemo, to smanjuje naš stres i pomaže nam da ostanemo smireni i usredotočeni. U teškim situacijama pokušajte biti suosjećajni prema sebi, te umjesto negativnih misli i samokritike, razgovarajte sa sobom kao sa najboljim prijateljem. Vrlo korisno je naučiti barem nekoliko pozitivnih afirmacija, te ih ponavljati što češće, a posebno kada primijetimo da nas obuzima pesimizam i negativnost.

Motivacija

Motivacija se odnosi na našu unutrašnju strast i posvećenost postizanju ciljeva. Da biste povećali svoju motivaciju važno je obratiti fokus na: postavljanje ciljeva i traženje smisla. Odvojite vrijeme i razmislite koji su to zaista vaši ciljevi i prioriteti u životu, te to obavezno zapišite. Postavljajte jasne, mjerljive i ostvarive ciljeve. Podijelite velike ciljeve na manje korake, kako biste lakše pratili napredak. Pronađite dublje značenje i svrhu u onome što radite. Ovo će vas motivirati da se posvetite svom poslu ili osobnim projektima.

Empatija

Empatija je sposobnost razumijevanja drugih ljudi i onoga kroz šta oni prolaze. Nedostatak empatije, suosjećanja i razumijevanja za druge ljude odlika je hladnih i nehumanih ljudi.  Razvijanje empatije uključuje: aktivno slušanje i razumijevanje perspektive drugih. Obratite punu pažnju na osobu koja govori i ne prekidajte je dok govori. Postavljajte pitanja koja pokazuju interes i razumijevanje.  Pokušajte sagledati situacije iz perspektive drugih ljudi. Ovo vam može pomoći da bolje razumijete njihove reakcije i potrebe, što u konačnici vodi unapređenju međuljudskih odnosa.

Socijalne vještine

Socijalne vještine su ključne za izgradnju i održavanje pozitivnih odnosa. Ukoliko želite poboljšati ove vještine fokusirajte se na: komunikacijske tehnike i  rješavanje sukoba. Radite na svojim komunikacijskim vještinama, uključujući i neverbalnu komunikaciju, kao što su govor tijela i izrazi lica. Učite kako konstruktivno rješavati sukobe. Fokusirajte se na rješavanje problema, a ne na lične napade.

Razvijanje emocionalne inteligencije je kontinuiran proces koji zahtijeva samorefleksiju, praksu i predanost. Ulaganjem vremena i truda u razvoj emocionalne inteligencije ostvarit ćete značajne pozitivne promjene u svom osobnom i profesionalnom životu.

(Visited 1 times, 1 visits today)
Close Search Window
Close